Ingatlannet.hu logo

Új napelem pályázat indul: energiatárolásra adnak támogatást

Napelemes háztartási kiserőművek és energiatárolók telepítését támogató pályázat indul Napenergia Plusz Program néven, 75,8 milliárd forintos keretösszeggel. A beruházás 65 százalékára szerezhető támogatás. A kiserőművekre tavaly bevezetett áramhálózati betáplálási stopot is feloldják januártól.

 

A kormány a modern napelemes rendszerek létesítése és a családok által megtermelt zöldenergia felhasználása és tárolása érdekében a Napenergia Plusz Program megvalósításáról döntött, ezért egyetért a napelemes háztartási méretű kiserőművek és energiatárolók támogatásával a bruttó elszámolásba kerülő lakossági felhasználók részére, 75,8 milliárd forint keretösszeggel – derül ki a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból.

 

A beruházás 65 százalékára lehet támogatást igényelni

A napelem pályázat indulását Lantos Csaba energiaügyi miniszter jelentette be tegnap egy konferencián tartott előadásában. A minisztérium célja, hogy a háztartásoknak továbbra is megérje napelemet telepíteni és saját termelésből fedezni a fogyasztásukat. A bruttó elszámolásba kerülők a beruházáshoz vissza nem térítendő támogatást kaphatnak, ami a fejlesztési költségek 65 százalékát fedezi.

 

A napelemek és az akkumulátoros energiatároló rendszerek együttes telepítésével a nappal megtermelt energiát az esti vagy a hajnali időszakban felhasználhatják a családok – mondta a miniszter az MTI tudósítása szerint.

 

A kormány a program megvalósításához európai uniós támogatást használna fel, a Nemzeti helyreállítási terv keretében. Az utóbbi forrása az Európai Bizottság Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) elnevezésű válságalapja, amely a tagállamoknak biztosít forrást a koronavírus-járvány utáni újraindulásban és a klímaváltozás elleni küzdelemben, amelynek része a zöld energiatermelésre átállás támogatása is.

napenergia plusz

Pixabay

Januártól megszűnik az átmeneti betáplálási korlátozás

Lantos Csaba nyár végén jelentette be, hogy szeptembertől ismét megnyitják a lehetőségét annak, hogy új napelemekkel lehessen csatlakozni az áramhálózatra. A szeptember 7-ig benyújtott igénybejelentés alapján a legkésőbb 2026. január 1-ig megépülő vagy bővülő háztartási méretű naperőművek az üzembe helyezésüktől számított tíz éven át éves szaldó elszámolásban maradnak.

 

A hálózatfejlesztési beruházások eredményeképpen jövő január 1-jétől lehetővé válik a tavaly október 31-től a háztartási kiserőműveknél bevezetett átmeneti betáplálási korlátozás feloldása az ország legnagyobb részén, a hálózat 93 százalékán, az érintett fogyasztók 84 százalékénál. “Az életbe lépő új bruttó elszámolásban a megtermelt áram átvételi árát a lakossági felhasználók kedvezményes A1 árszabásához köti a szabályozás. A szerződött hálózatelosztási szolgáltatók így kismértékben eltérő, de egyaránt nettó 5 forint körüli energiadíjat fizetnek egy kilowattórányi áramért – mondta az energiaügyi miniszter a Portfolio tudósítása szerint.

 

A napelemes családok a kereslet függvényében akár kedvezőbb feltételekkel is leszerződhetnek az áram átadására, tehát jobb megtérülésre is lehetőségük van, miközben az átlagfogyasztásig változatlanul rezsicsökkentett áron jutnak az energiahordozóhoz – tette hozzá Lantos. A hatályos rendelkezések szerint a hálózatba táplált villamos energia után nem számolnak fel rendszerhasználati díjat a napelemes termelőknek.